Stadion

*Na zdjęciu: Stadion widziany z drona (rok 2016).

W 1928 r. w Podolinie został wybudowany i oddany społeczeństwu, przy wydatnej pomocy wapieńskiej kopalni soli - piękny na owe czasy obiekt sportowy, z nietypową, bo długą na 333 m bieżnią. Stadion był wówczas m. in. miejscem zlotów ognisk Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Gospodarzem stadionu była kopalnia, dzięki czemu obiektem na stałe zajmowało się dwóch jej pracowników.

* Na zdjęciu: Otwarcie stadionu w Podolinie (rok 1928).

W okresie okupacji niemieckiej boisko uległo dewastacji, a trybuna została zniszczona. W pierwszych latach powojennych główny nacisk położono na odbudowę stadionu. Duże zasługi w tym względzie mieli ówcześni działacze klubowi: Kazimierz Kwaśniewski i Zygmunt Wiśniewski. W działalność sportową klubu wpisali się nauczyciele wychowania fizycznego z istniejącej w Wapnie Szkoły Podstawowej.

* Na zdjęciu: Zawody lekkoatletyczne (lata międzywojenne).

Stadion zmodernizowano w latach siedemdziesiątych. W 1972 r. przystąpiono do budowy nowych szatni, urządzono sanitariaty i zmodernizowano trybunę. Wielkim zaangażowaniem wykazało się społeczeństwo Wapna. Po katastrofie górniczej w 1977 r. w budynku szatni urządzono tymczasową kaplicę i odprawiano nabożeństwa. W następnych latach udało się wznieść murowaną trybunę z metalową konstrukcją zadaszenia.

*Na zdjęciu: Trybuna główna (lata 90-te).

Koniec lat 90-tych XX w. i początek XXI w. to kolejny okres unowocześnienia obiektu klubowego. Dzięki inicjatywie Zarządu Klubu, wójta Gminy Wapno oraz pracy wielu mieszkańców w 1999 r. oddano do użytku boisko treningowe, doprowadzono bieżącą wodę i kanalizację. Płyta główna boiska zyskała nową murawę, ocenianą jako jedną z najlepszych w całym regionie.

*Na zdjęciu: Boisko boczne (rok 2016).

W 2002 r. zamontowano na stadionie plastikowe krzesełka, w liczbie 178. Rok później wzniesiono wieżę komentatorską. Wybudowano także budki dla zawodników rezerwowych. W tym samym roku zamontowano oświetlenie wokół boiska treningowego.

*Na zdjęciu: Trybuna główna (rok 2008).

Z boiska korzystają reprezentacje młodzieżowe województwa wielkopolskiego. Dosadnie o stadionie wypowiedział się Dariusz Dziekanowski, który stwierdził: stadion macie jak bombonierka, mały a śliczny.

* Na zdjęciu: Budka spikera (rok 2016).

W 2006 r. został oddany do użytku budynek z zapleczem gastronomicznym i socjalnym na 26 osób. Dysponuje on także kawiarenką z zapleczem kuchennym, pięcioma pokojami, a przy każdym z nich jest łazienka. Podobnie jak przy wszystkich pracach na stadionie, także przy tej budowie olbrzymią pracę wykonali klubowi działacze, władze gminy, ale przede wszystkim mieszkańcy Wapna, którym leży na sercu dobro ich klubu.

*Na zdjęciu: Budynek główny (rok 2016).

W październiku 2007 r. oddano do użytku kolejne maszty oświetleniowe. Obecnie boisko boczne może być oświetlone z trzech stron – zza obu bramek i spoza linii bocznej od strony drogi na Podolin.

*Na zdjęciu: Trybuny i główny budynek (rok 2016).

W roku 2010 samorząd Gminy Wapno przyjął do realizacji budowę szatni wraz ze świetlicą wiejską w Podolinie. Dzięki tej inwestycji w 2011 roku stadion wzbogacony został o cztery szatnie dla zawodników, jedną dla sędziów, gabinet prezesa, magazyn na sprzęt sportowy oraz pomieszczenia techniczne i socjalne.

*Na zdjęciu: Budynek szatni (rok 2016).

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/pg/StadionWapno/photos/?ref=page_internal.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości