Odmłodzenie Unii?

Tytułowe odmłodzenie nie dotyczy w żadnym stopniu kadry pierwszego zespołu, ani składu Zarządu Klubu. Chodzi o sprawę dużo poważniejszą - mianowicie datę powstania Unii Wapno.

Najwięcej w tym temacie do powiedzenia ma Zbigniew Grabowski - wieloletni trener, działacz i dokumentalista historii wapieńskiego sportu. Swego czasu rok 1923 określany był jako ten, w którym rozpoczęła się działalność piłkarska w naszej miejscowości. Dowodem na to miał być zapis w księdze parafii Srebrna Góra o wypożyczeniu krzeseł na mecz piłki nożnej. Następnie datę tę zweryfikowano na rok 1920. Wtedy bowiem powstało w Wapnie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (tak przynajmniej podawała książka: "Kopalnia Soli w Wapnie" pod red. Stanisława Kopecia). Data ta utrwalona została w opracowaniu Z. Grabowskiego "85-lecie Klubu Unia-lechpol Wapno 1920-2005". Autor wspomina również, że powstały po wojnie (rok 1947?) Klub Sportowy Górnik Wapno kontynuował działalność Sokoła, który został zdelegalizowany ze względów politycznych. Tymczasem w nowym numerze "Wieści Gminnych" (Rok 21, Nr 1-2) w opracowaniu również Z. Grabowskiego "Spacerkiem po Gminie Wapno" czytamy, że gniazdo TG Sokół w Wapnie zostało założone jednak 1923 r. Ostatnim sekretarzem Sokoła był Kazimierz Kwaśniewski, który pełnił funkcję pierwszego (?) prezesa Górnika. Jak pisze Z. Grabowski - Górnik był zupełnie nowym tworem. W 1955 w wyniku połączenia Górnika i Spójni powstała Unia.

Jaki zatem rok przyjąć za powstanie naszego Klubu? Zakładając prawdziwość nowych informacji, na pewno Unia jest młodsza już o trzy lata. Jednak wychodząc z założenia, że Górnik Wapno, który przemienił się w Unię, nie był kontynuatorem Sokoła, jako datę powstania należy przyjąć rok założenia Górnika. Ponieważ sprawa wymaga dokładnego wyjaśnienia - póki co pozostajemy przy roku 1920. Będziemy informować o postępach.

Wieści Gmine Rok 21, Nr 1-2

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.gmina-skoki.pl/news/65994-z-kart-historii-sokol-wapno-i-welna-skoki-w-1932.